Aby zabezpieczyć fundamenty oraz konstrukcję przed destrukcyjnym działaniem wód gruntowych, konieczne jest zastosowanie rozwiązań, które zapobiegną przenikaniu wilgoci. Wśród nich, można wyróżnić hydroizolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne typu lekkiego, średniego i ciężkiego, które dobierane są odpowiednio do rodzaju podłoża oraz poziomu wód gruntowych.
Lekki typ zabezpieczenia stosuje się w przypadku budynków postawionych na podłożu piaszczystym bądź żwirowym, o wysokim stopniu przepuszczalności. Hydroizolacje przeciwwilgociowe średnie wykorzystuje się do zabezpieczania
fundamentów konstrukcji osadzonych na podłożu półprzepuszczalnym. Przeważnie są to tereny, na których występować mogą wahania poziomu wód gruntowych. Najbardziej zaawansowane zabezpieczenia przeciwwodne stosuje się w przypadku budynków, których podłoga piwnicy znajduje się poniżej poziomu lustra wody.
Zabezpieczenie fundamentów konstrukcji jest niezbędne dla zachowania prawidłowej kondycji całego budynku. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnych wykonawców. Jednym z nich jest firma Kaiser, świadcząca swoje usługi na terenie Śląska.
Zależnie od rodzaju występującego zagrożenia, stosowane są inne metody hydroizolacyjne. Najczęściej wybieraną techniką jest oczywiście izolacja przeciwwilgociowa, którą standardowo stosuje się w budynkach, które nie są bezpośrednio narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak woda, ponieważ znajdują się powyżej poziomu wód gruntowych. Do innego rodzaju metod hydroizolacji, które ukierunkowane są na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych są:
Wyżej wymienione metody przystosowane są do czynników, bezpośrednio oddziałujących na różnego rodzaju obiekty: pary, wody lub opadów atmosferycznych. Izolacje przeciwwodne kierowane są dla pomieszczeń np. pod piwniczych, znajdujących się poniżej poziomu wód gruntowych, przez co istnieje realne zagrożenie ich podtopienia. Są to także najbardziej istotne z punktu widzenia architektonicznego przestrzenie jak np. fundamenty, od których zależy stabilność i trwałość całości budynku. Dlatego należy pamiętać, że wody gruntowe są najczęstszym, ale też największym niebezpieczeństwem dla każdego rodzaju obiektu, którego pomieszczenia znajdują się poniżej poziomu wód gruntowych. Technika parochronna dostosowana jest do miejsc, które wyróżnia duża obecność pary wodnej np. restauracje, łaźnie, baseny czy nasze domowe łazienki lub kuchnie, które powinny być odpowiednio oddzielone od reszty pomieszczeń. Natomiast metoda bez spoinowa dedykowana jest poddaszom i strychom, które narażone są na działanie wilgoci oraz opadów atmosferycznych.
Hydroizolacja pełni bardzo istotną rolę dla każdego budynku, niezależnie od tego czy jest to dom jednorodzinny, centrum handlowe czy pływalnia. Każdy obiekt, zależnie od budowy i umiejscowienia wymaga odpowiedniego zabezpieczenia wodochronnego. Co ważne, taką izolację można zamontować na każdym etapie budowy, nawet w już ukończonym czy nawet zabytkowym budynku, którego izolacja nie przeszła próby czasu lub wcale nie została zainstalowana.
Skontaktuj się
z nami