Iniekcja strukturalna (kurtynowa) ścian

Uszczelnianie jest jednym z najważniejszych elementów prac budowlanych, mających na celu zabezpieczenie konstrukcji przed czynnikami zewnętrznymi.

Iniekcja strukturalna oraz kurtynowa pomieszczenia pozwalają na wykonanie wtórej izolacji zewnętrznej, która ma na celu zabezpieczenie obiektu przed wilgocią lub wodą. Obie te usługi wykonywane są na już istniejących budynkach, w których zamontowana izolacja została nieprawidłowo wykonana lub uległa degradacji w wyniku czasu czy nadmiernej eksploatacji. W obu przypadkach stosowana jest iniekcja strukturalna lub kurtynowa, które umożliwiają zabezpieczenie budynku przed działaniem wody i wilgoci w sposób bezinwazyjny, bez konieczności rozbiórki czy demontażu.

Iniekcja strukturalna i kurtynowa – nowoczesne metody izolacji

Obie usługi wykorzystują zjawisko ciśnienia, które umożliwia zabezpieczenie konstrukcji przed takimi czynnikami jak woda czy wilgoć. Ich działanie polega na wtłoczeniu odpowiedniej substancji, zwanej iniektem, która dzięki swoim właściwościom skutecznie chroni budynek. Swoje zastosowanie znajdują najczęściej w miejscach podziemnych takich jak piwnice, tunele czy garaże, gdzie dostęp jest zacznie utrudniony, a infrastruktura uniemożliwia wykonanie prac poza budynkiem.

Inekcja kurtynowa wykorzystywana jest do bez wykopowego odtwarzania izolacji wewnętrznych pionowych oraz poziomych.

W ten sposób wykonana izolacja wymaga wywiercenia siatki otworów w odstępach około 20 cm, w które następnie montuje się tzw. pakery, poprzez które wtłaczana jest substancja izolująca. Tak zainiektowana żywica tworzy kurtynę od strony zewnętrznej, która pełni funkcję zabezpieczenia przed skutkami wilgoci.

 

Iniekcja strukturalna wykonywana jest w celu uszczelnienia i wzmocnienia konstrukcji ceglanych poprzez wpompowanie w strukturę przegrody odpowiednich środków chemicznych. Odpowiednia substancja dobierana jest w zależności od stopnia zawilgocenia oraz porowatości powierzchni. Działanie tego rodzaju iniekcji polega na wysyceniu się ściany substancją izolującą. Podobnie jak w przypadku izolacji kurtynowej, wykonuje się otwory iniekcyjne, jednak tutaj dodatkową rolę pełnią spoiny, przez które rozprzestrzenia się żel izolujący. Przed przystąpieniem do pompowania substancji izolującej zalecane jest wykonanie powierzchniowe uszczelnienia ściany, które zapewni skuteczność i sprawność usługi.

Skontaktuj się
z nami